
Kokios priemonės reikalingos?
- ratukas iškarpoms daryti (= ratelis žymėjimui; ang. tracing wheel). Pats svarbiausias įnagis, kainuoja apie keletą litų, rasite bet kurioje didesnėje siuvimo reikmenų parduotuvėje. O atrodo jis štai taip (kaip apibūdino viena draugė, "beveik kaip picos peilis"). Tuoj paaiškinsiu kaip juo naudotis :)
- Burda iškarpų išklotinė.
- Laikraščiai arba didesnio formato žurnalai, man labiausiai patinka iškarpas daryti ant atlikusio panaudoto popieriaus nuo didelių biuro lentų su nuplėšiamais lapais. Jeigu esate tikri buožės, galite naudoti ir specialų popierių :) Bet man nekyla ranka trenktis į kitą miesto galą ir dar mokėti tokias sumas. Kartais nutinka, kad ilgesnės iškarpos netelpa ant vieno lapo. Tokiu atveju paprastu biuro "krokodilu" susegu kelis lapus prieš darydama iškarpą, o vėliau susegu papildomai jau ir konkrečias iškarpas.
- rašiklis, geriau storesnis flomasteris ar markeris.
- koks ne per storas apklotas, paklodė. Tuoj paaiškinsiu, kam jo reikia :)
Taigi, kaip viskas vyksta (pagal mane):
1) Pasiruošiame vietą. Išsirenkate didesnę, laisvą, gerai apšviestą kambario vietą. Kas turi didelį išskleidžiamą stalą, gali dirbti ant jo. Man puikiai dirba ir grindys :) Jeigu toji kambario vieta ne su kilimine danga, siūlau pasitiesti kokį apklotėlį. Ant jo dedame susisegtus laikraščius, o ant viršaus klojame reikiamą Burda iškarpų išklotinę (prieš tai šiek tiek apsižiūrime, kurioje pusėje yra mums reikalinga iškarpa ir kokio ji bus dydžio).
2) Kaip naudoti ratuką. Iškarpų ratukas veikia tokiu principu: įremiame pirštu patogiai ir braukiame palei savo iškarpos (bei savo dydžio) liniją dantukais žemyn. Dantukai daro mini skylutes ant iškarpų lapo bei - lygiai tokias pačias - ant jūsų laikraščio, esančio apačioje. Jeigu tiesiai ant grindų dėsite laikraštį ir ant jo iškarpų lapą - tos ratuko skylutės neturės anei kiek kur susmigti, tad įsispaus tik pačios viršūnės ir ant laikraščio nieko nematysite. Jeigu tiesite ant storo kilimo, bus per minkšta, bus sunku nubraižyti, o iškarpų lapas netgi gali plyšti. Todėl man šiam reikalui geriausiai tarnauja senos staltiesės, paklodės, nestori adijalai (beje, procedūra jiems nei kiek nepakenkia). Turint kalkinio popieriaus, galima krėsti su šiuo daiktu ir daugiau gerų dalykų.
3) Kaip susišnekėti su Burda iškarpomis. Prieš pradedant daryti iškarpas, turite išsiaiškinti keletą dalykų:

b) kuriame iškarpų lape bus iškarpos bei kiek jų bus, kokia spalva bus pažymėtos lape. Prisegtame pavyzdyje rašoma: dvi iškarpos, numeriai 1 ir 2, pažymėta mėlynu kontūru lape D. (Lapai būna tik A, B, C, D, o kontūrai tik juodas, mėlynas, raudonas ir žalias. Taigi, reikia išmokti 4 rusiškus žodžius :) ).
c) Kokie yra reikšmingi taškai iškarpoje. Prisegtame pavyzdyje matome, kad svarbūs momentai yra keturi: strėlytės įstrižai iškarpą, V raidės įsiuvai viršuje, užtrauktuko apačios vieta (storas minusas ant kontūro) bei jungiamasis taškas 1. Trumpai tariant, reikia persipiešti viską, ką randame ant iškarpos. Apie visus ženklus konkrečiai dar kalbėsime.
4) Susirandame savo iškarpas iškarpų lape (A,B, C arba D) ir perbraižome su ratuku. Iškarpų lapai atrodo taip. Vieno modelio iškarpas pavyzdyje matome išryškintas raudonai,- tačiau tame pačiame lape yra daugybės modelių iškarpos (neišryškintos), o pats lapas yra daugkartinio naudojimo.
Ką daryti toliau, - apžiūrėkite lapo kraštus, ieškodami savo numerio ir spalvos. Kairėje matome pavyzdį: skaičiai apačioje rodo, kad braukdami statmenai į viršų, rasime mums reikalingos iškarpos numerį kažkur lapo viduryje. Pavyzdyje kairėje gerai matosi juodas 3. Storos juodos kraštinės yra bendros visiems dydžiams, o kur skirtinga punktyrinė linija - reikia pasirinkti savo dydį. Taigi, su ratuku apsibraukiame palei mums reikalingas linijas, jeigu reikia, papildomai pamakaluojame ties reikšmingais taškais.
5) Iškerpame iškarpą. Padarę vieną iškarpą pagal 4 punktą aukščiau, ištraukiame iš apačios laikraštį, rašikliu susižymime reikalingą informaciją bei iškerpame pagal skylučių liniją. Jeigu viską atlikote gerai, ji bus pakankamai aiškiai matoma. Siūlau taip atlikti po kiekvienos detalės - vėliau lapą gali tekti vartyti, tad gali užsimiršti ir likti nesužymėti kai kurie reikšmingi taškai. Pasižymime flomasteriu iškarpos numerį (vėliau dar pravers).
DETALĖ BAIGTA :) Pabaigiame taip pat ir su likusiomis detalėmis. Ne itin sudėtingiems siuviniams būna 2-5 detalės, tad tikrai neužima daug laiko - įgudusia ranka tai būna apie pusvalandį ar net trumpiau.
Tikrai žinau, kad yra ir kitų technikų: yra, kas mėgsta perpiešti detales kitu principu - ant iškarpų lapo dedamas peršviečiamas popierius ir apibraukiame su flomasteriu. Galima ir taip, tik gal brangiau gaunasi. Mano prieš tai aprašytas metodas man patinka tuo, kad tarp akies ir iškarpų lapo nėra jokių tarpininkų - nereikia žlibinti per visokius "peršviečiamus", kur koks taškas. O kartais tai labai svarbu, ypač, jeigu jūsų detalė Burda leidėjų išbraižyta iškarpų lapo viduryje ir mirguliuoja tarp kitų, susikryžiuojančių detalių.
Nors prirašiau daug, iš tiesų viskas yra smarkiai paprasta. Mano draugės, kurioms visa tai paaiškinau žodžiu, kuo sėkmingiausiai iš pirmo karto pasidarė iškarpas pačios. Iš arti apžiūrėjus iškarpų lapą, pamatai, kad jis nėra toks painus, kaip iliustracijose - iš tiesų tai tėra didelė ir aiškiai iššifruojama "paklodė".
Pasiimkite Burda bibliotekoje ir pabandykite iškarpas pasidaryti pačios :)
Ką daryti, jeigu susikarpau viską pagal 36 dydį, bet jis yra nenormalaus dydžio (turiu omeny, kaip kokiam aukštam ir apkūniam vyrui) ar kam nors yra taip buvę? :)
AtsakytiPanaikinti