Prisipažinsiu, pirmą sykį atsisėdusi prie savo siuvimo mašinos tikrai ne kažką apie ją nutuokiau. Geriausiu atveju, žinojau tai, kad siūlas eina ir iš viršaus, ir iš apačios, bei kad, norint praverti viršutinį siūlą, reikia atlikti kažkokius mistinius veiksmus. Beveik ir viskas :) Tikrai tikiu, kad daugumos iš jūsų patirtis yra smarkiai geresnė.
Visgi, apie viską nuosekliai šios dienos temoje - pažintyje su siuvimo mašina. Šįkart pavyzdžiu pasiėmiau savo siuvimo mašinos modelį, tačiau absoliuti dauguma jų modelių yra paremti tais pačiais principais, todėl nesunkiai atrasite atitinkamas dalis ir savo aparate (čia panašiai kaip kad mokėdami vairuoti nesunkiai tai darysite ir su svetimu automobiliu). Visgi, vis dar pasitaiko (ypač pas močiutes ar garbesnio amžiaus tetas) labai senų siuvimo mašinų modelių (neelektrinių, dažnai ir be kojinio pedalo) - apie šiuos modelius, deja, negaliu pasakyti visiškai nieko. Juos aš apibendrintai vadinu "vienos siūlės mašinomis" (viena tiesi siūlė, be apmėtymo funkcijos). Jeigu neturite kitos išeities, pradėti galima ir nuo jų, o tik pomėgiui pasiteisinus įsigyti modernesnį modelį (tarp kitko, pastaruoju metu matau tikrai nemažai visai neblogų padėvėtos siuvimo technikos skelbimų ebay bei vietinėse interneto svetainėse).
Pradžiai kviečiu pasinagrinėti šį pavyzdį. Primenu, kad aš anaiptol nesu šios srities profesionalė, be to, dažniausiai skaitau literatūrą anglų ir rusų kalbomis, todėl vartojami lietuviški pavadinimai gali būti ir ne visai tikslūs.
Taigi, pirmas ir pats sunkiausias žingsnis yra įjungti ON/OFF mygtuką.Visa kita jau nebe taip sunku :)
Antras žingsnis yra siūlo vėrimas. Čia labai praverstų originali jūsų mašinos instrukcija, tačiau jeigu jos jau neturite, pagrindiniai principai yra šie. Siūlai eina du - vienas iš viršaus, vienas iš apačios. Apačioje (dažnai į specialią metalinę kapsulę) yra dedama ritelė. Ją prisukti siūlo labai paprasta - maunate didelę siūlų špūlę į jos vietą mašinoje, praveriate siūlo galą pro ritelėje esančią skylutę, užmaunate ant prisukimo vietos (praverdami siūlą pro pažymėtas auseles mašinoje) bei stumtelite svirtį į dešinę (taip įsijungia siūlo persukimo funkcija) ir spaudžiate kojinį pedalą kol jūsų ritelė apsisuka užtektinai siūlo, atjungiate, nuimate. Dedate į metalinę kapsulę (atkreipkite dėmesį į siūlo sukimosi kryptį - jeigu tai svarbu jūsų modeliui!!!) ir įstatote į apatinio siūlo mechanizmą (būtent šis veiksmas man iš pradžių sekėsi sunkiausiai, tačiau neilgai trukus įgusite). Viršutinis siūlas praveriamas šiek tiek sudėtingiau (viršuj esančiame pavyzdyje pažymėta storu kontūru, dažnai eiliškumas būna pavaizduotas ir ant pačios mašinos): užmaunate didžiąją špūlę ant ašies, užtvirtinate tokia "detale-blyneliu", užtvirtinate (prakišate) siūlą ties pažymėtomis vietomis viršuje (dvi vietos - metalinė auselė ir plastikinis atsikišimas), leidžiate žemyn U raidės forma, ties užkilimu kairėje praveriate pro metalinės kojelės skylutę (ta metalinė kojele yra viduje, jeigu iškart nesimato, pasukiokite ratą dešinėje mašinos pusėje, kuris skirtas adatai pakelti ir nuleisti - ir ji išlįs), vedate siūlą žemyn, užkabinate ties metaline ąsele, esančia prie ratuko-adatos priveržimo mechanizmo bei veriate siūlą į adatą. Po poros kartų atliksite visa tai nemirktelėję :) Kai viršutinis siūlas jau įvertas, o apatinis dar kažkur "požemiuose", pasukiojame rankenėlę adatos pakėlimui, kol adata įlįs vidun ir viršutinis siūlas užkabins bei iškels apatinį. Abu juos suimame ir tvarkingai prakišame pro pėdelės vidurį nuo savęs. Mašina beveik paruošta :)
Trečias žingsnis - reikia nustatyti pasirinktą dygsnį. Tam skirti du ratukai - vienas dygsnio, kitas - jo ilgio (nuo pastarojo priklauso ar dygsniai bus ------ ar ___ ____ ___ ___ ). Matome, kad prie kiekvieno juodo dygsnio ženklo yra ir mėlynas - mėlyną galima įjungti ant viršutinio ratuko nustačius ženklą S1 (pažymėtas mėlynai). Modernesnės mašinos turi ekranėlius, kuriuose galima visa tai sureguliuoti. Šiame etape reikia žinoti dar vieną momentą - nors gana ilgai jums to gali ir neprisireikti. Viršuje yra toks siūlo įtempimo reguliatorius (pas mane jis nustatytas ant 4). Siūlau kol kas taip ir siūti jo be reikalo nesukinėjant, tačiau turėkite mintyje, kad kartais, priklausomai nuo medžiagos, skaičių gali reikėti sumažinti (atleisti įtempimą) arba padidinti (padidinti įtempimą). Pateiksiu paprastą pavyzdį - jeigu siūsite nestorą trikotažą su normaliu įtempimu, ties siūlės vieta jis gali šiek tiek susibanguoti (įsitempti) - o to galima išvengti šiek tiek sumažinant siūlo tempimą (iki 3). Pabaigę siuvinį nepamirškite atsukti atgal!
Visus šiuos tris parametrus būtina patikrinti prieš kiekvieną siuvinį (SVARBU!!!) - tiesiog po to kai jau įsivėrėte siūlą, su kuriuos siūsite, paimkite skiautę medžiagos, kurią naudosite, sulenkite perpus (nes juk ir siuvinys dvigubas, tiesa?), bei išbandykite visas siūles, kurias ketinate naudoti siūdami konkretų daiktą. Tai labai labai svarbus momentas - jis parodys, ar siūlas, medžiaga, adata, dygsniai yra tinkamai suderinti bei parinkti jūsų siuviniui. Iš karto turiu pasakyti, kad kai kurios medžiagos iš principo yra labai "kaprizingos" - šifonas ir šilkas (bei kiti labai lengvi ir slidūs audiniai), oda ir jos imitacijos, labai storas audinys (džinsas) ir pan. Dažnai pradedantieji siuvėjai pasimeta su klausimu "ar mano siuvimo mašina siūna trikotažą?". Dėl geros audinių kokybės bei jų pritaikymo buitiniam vartojimui, atsakymas absoliučia dauguma atvejų yra "taip", be to, iš trikotažo labai smagu ir lengva siūti. Tačiau yra ir tam tikrų išimčių, apie jas plačiau - kai kalbėsime apie pravarčius papildomai įsigyti mašinos priedus.
Pirmam kartui tiek žinoti visiškai užtenka. O apie visokius "pribombasus" dar spėsime ir ateityje :)
Pirmieji siuvimo veiksmai paruošus mašiną darbui. Viską susireguliavome, bet dar nesiūname - ką reikėtų žinoti? Pakelkite pėdelę aukštyn (tam yra svirtelė kitoje mažinos pusėje), pakiškite audinį ties iškelta adata, pėdelės svirtelę nuspauskite. Pradėsite siūti paspaudę pedalą - darykite tai lengvai ir tolygiai, spausdami per visą pedalą. Vairuojantiems siuvėjams tai nesukels didelio iššūkio :) Pasitreniruokite dėl jums tinkamo greičio, spaudimo, kampo. Tuo metu rankomis lengvai laikykite siuvinį, nukreipkite reikiama linkme. Jokiu būdu netempkite, nestumkite audinio - tereikia lengvai prilaikyti ranka, mašina pati viską padarys už jus. Kairėje adatos pusėje turi būti visas siuvinys, o ties dešiniu kraštu (ties mašinos "pilvu")- tik atsiūnamas kraštas (orientacinė liniuotė padės išlaikyti tinkamus atstumus nuo krašto). Atkreipkite dėmesį, kad visas siuvinys laisvai gulėtų ant stalo - jeigu
jis kabės ar bus persisukęs - šiek tiek jausis tempimas ir ties siūlės
vieta, o tai prie gero neprives. Siūlė pradedama ir baigiama "užtvirtinimu" - keliais dygsniais atgal ir vėl į priekį. Tai galima padaryti laisva ranka nuspaudžiant žemyn atgalinio siuvimo svirtelę (kai ją atleisite, siūlė vėl eis į priekį). Gali kilti klausimas - ar tikrai to pakanka pakankamai užtvirtinti. Atsakau - to tikrai pakanka :) Tikrai nėra jokios būtinybės palikti ilgus siūlus, kad vėliau surištumėte mazgelį ar pan. - galite drąsiai siūlą nukirpti prie pat audinio.
MANO PATARIMAS: šiame etape jau gavote visai nemažai praktinės
informacijos, todėl labai patariu pasiimti skiautę medžiagos, sulenkti
perpus ir su ryškiu siūlu (kurį patys įsiversite, aišku :) ) išbandyti kiekvieną dygsnį.
Tai labai gerai dėl dviejų priežasčių: visų pirma, pasitreniruosite.
Antra, - turėsite dygsnių pavyzdžius. Sakau iš patirties, kai ateis toks
momentas (o jis vis tiek anksčiau ar vėliau ateina), kai jūsų mašina
pradės "spardytis", turėsite su kuo palyginti dygsnio ilgio, įtempimo,
siūlo iškėlimo per medžiagą ir kitus niuansus su tais pavyzdžiais,
kuriuos pasidarėte tuo metu, kai mašina dar buvo nauja ir tinkamai
sureguliuota.
Šį kartą tiek. Sėkmės einant pirmuosius žingsnius! :)
Sveiki,ar reikalingas ritei gaubtelis, nes siuvant apatinis siūlas per laisvas.AČIŪ už atsakymą.Pagarbiai.Geros dienos.
AtsakytiPanaikinti